رید (RAID) چیست ؟ معرفی انواع سطوح رید

رید (RAID) چیست ؟ معرفی انواع سطوح رید

رید RAID چست ؟

در این مطلب ما قصد داریم به معرفی رید (RAID) و انواع حالت های آن بپردازیم ، شما در این مطلب خواهید دریافت که کاربرد و کیفیت رید (RAID) بر روی سرور و سیستم ها چه تاثیری میگذارید ، این تکنولوژی به منظور افزایش سرعت و امنیت در ذخیره سازی دیتا ( داده ها ) روی هارذ دیسک ها و SSDها به کار میرود ، به همین دلیل با شناسایی بهترین نوع RAID در عملکردسرور ها و سیستم های شما تاثیر بسزایی دارد. همچنین شما میتوانید برای تست و دریافت سرور های مجازی و سرور های اختصاصی به سایت وستا سرور رجوع کنید.

معرفی رید (RAID) 

رید (RAID) ، مخفف عبارت Redundant Array of Independent Disk ، رید به شما این امکان را می دهد که دو یا چند درایو ذخیره سازی را در یک واحد متصل کنید. این امکان ذخیره سازی را RAID فراهم می کند ، رید (RAID) به عنوان یک درایور سیستم بزرگ عمل کند و به سرعت یک درایو گرانتر با هزینه کمتر فراهم میشود. اما ، این بستگی به نوع RAID مورد استفاده دارد. RAID یک راه مفید برای افزایش پتانسیل ذخیره سازی شما است ، اما چگونه بدانیم از کدام نسخه RAID و چه زمانی استفاده کنیم در ادامه ی مطلب به آن خواهیم پرداخت.

رید (RAID) چگونه می تواند کمک کند ؟

هارد دیسک ها یا HDDs مخفف (Hard Disk Drives) راه حلی مقرون به صرفه برای SSD ها هستند. با این حال ، سرعت و عملکرد و همچنین به دلیل ماهیت مکانیکی آنها ، هارد دیسک ها متضرر می شوند. از سوی دیگر ، SSDها تا 10 برابر سریعتر از HDD هستند و قابل اعتمادتر هستند اما هزینه بیشتری نیز دارند. هدف RAID حل این مشکلات با ترکیب قابلیت اطمینان ، سرعت ، ذخیره سازی و هزینه از طریق پیکربندی های مختلف یا آرایه های RAID است. راه اندازی RAID را می توان به راحتی با استفاده از سخت افزار یا نرم افزار RAID بر روی رایانه شما پیکربندی کرد (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد).

آرایه های رید (RAID) چگونه هستند ؟

تنظیمات رید (RAID) معمولاً به عنوان آرایه های RAID نامیده می شوند. این اساسا مجموعه ای از درایوهای دیسک است که برای ایجاد درایوهای بزرگتر یا چندگانه با هم همگام شده اند. اما ، بسیاری از انواع RAID وجود دارد که با یک عدد مشخص می شوند ، از جمله رایج ترین آنها میتوان به RAID 0،1،5،6 و 10 اشاره کرد.

آرایه های رید (RAID) ، از جمله RAID 0،5،6، و 10 ، از نوار داده استفاده می کنند. در نتیجه : سرعت افزایش می‌یابد ، زیرا درایوهای دیسک در یک حجم بزرگ ادغام می‌شوند و سپس به تکه‌هایی تقسیم می‌شوند ، خواندن و نوشتن از چندین دیسک در هر زمان معین فراهم است. این امر پاسخگویی و کارایی کلی درایوها را بهبود می بخشد.

Data mirroring ، که توسط RAID 1 و 10 استفاده می شود ، شامل نوعی افزونگی است. این به محافظت از داده ها کمک می کند زیرا داده ها را در چندین درایو تکرار می کند ( یک کپی یا بک آپ از روی دیتای شما گرفته میشود ) و به شما امکان می دهد در صورت خرابی یکی را جایگزین کنید و در عین حال داده های خود را در درایو دیگر حفظ کنید. بنابراین اگر یک دیسک واحد با از دست دادن اطلاعات مواجه شود ، شما نسخه های کپی شده ای از اطلاعات خود دارد.

آرای های رید

چه زمانی باید از RAID استفاده کرد ؟

اگر زمان آپدیت و در دسترس بودن دیتا نگرانی اصلی شماست ، RAID میتواند گزینه ی خوبی برای بررسی باشد. گزینه های زیادی از RAID برای مصرف کنندگان وجود دارد ، در یک محیط تجاری که در آن مقادیر زیادی داده نیاز به بازیابی دارند ، RAID می تواند داده ها را به سرعت بازیابی کند زیرا درایوهای متعددی وجود دارد که داده ها در آنها ذخیره می شوند. این می تواند با زمان کم یا بدون خرابی اتفاق بیفتد. ( به خصوص هنگام کار با فایل های بزرگتر )

انواع سطوح رید ( RAID )

سطح اول رید RAID 0 :

انتخاب یک پیکربندی RAID 0 برای خواندن یا نوشتن داده ها با سرعت بالا ایده آل است زیرا داده ها در چندین دیسک پخش می شوند . از آنجایی که RAID 0 خطاها را تحمل نمی کند ، باید فقط برای داده های غیر بحرانی استفاده شود. هنگام استفاده از RAID 0 ، تمام فضای ذخیره سازی موجود استفاده می شود. عملکرد این رید در مقایسه با دیگر آرایه های RAID بسیار افزایش یافته است.

این مفهوم مشابه داشتن چهار هسته در CPU است. به جای نوشتن متوالی دستورالعمل‌ها روی یک CPU ، بخش‌های مختلف رید آن را به چهار CPU مختلف ارسال می‌کنید و پاسخ‌ها را چهار برابر سریع‌تر دریافت می کنند. همچنین می توانیداز فضای ترکیبی همه درایوها استفاده کنید ، بنابراین دو x1 ترابایت در پیکربندی به عنوان یک درایو 2 ترابایتی نشان داده می شود.

حالت استفاده از RAID 0

سطح دوم رید RAID 1 :

در حالی که راه‌های پیشرفته‌تری برای پیکربندی راه‌حل RAID 1 وجود دارد ، رایج‌ترین شکل راه‌اندازی ، ترکیب دو دیسک یکسان برای انعکاس داده‌ها در قسمت‌های مساوی در درایوها است. به همین دلیل، شما فقط کل فضای درایور یک درایو را دریافت می کنید ، بنابراین دو درایو 1 ترابایتی که به گونه ای تنظیم شده اند که یکدیگر را منعکس کنند ، تنها 1 ترابایت فضای کل در اختیار شما قرار می دهند.

برخلاف RAID 1 ، RAID 0 از افزونگی سود می برد. بنابراین، اگر یک درایو را گم کنید ، همچنان همان داده‌ها را در درایو دوم در دسترس خواهید داشت که به شما امکان می‌دهد درایو معیوب را با زمان بسیار کمی از کار بیاندازید. RAID 1 اغلب برای پشتیبان گیری از فایل های مهم مانند سوابق مالی یا شخصی استفاده می شود. هزینه در مقایسه با RAID 0 کمی بالاتر و تا حدودی کندتر است، اما امن ترین گزینه برای ذخیره داده های شما است.

حالت استفاده از RAID 1

سطح سوم رید RAID 5 :

در یک آرایه RAID 5 ، حداقل به سه هارد دیسک نیاز دارید. مشابه RAID 0 ، داده ها را در چندین درایو ذخیره می کند تا از افزایش عملکرد بهره مند شود. با این حال ، جنبه افزونگی RAID 1 را نیز شامل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که اگر یک درایو را از دست داد ، دو درایو دیگر همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد.
سرورهای پایگاه داده یا سناریوهایی که در آنها حجم زیادی از داده نوشته می شود به دلیل سرعت نوشتن پایین از RAID 5 بهره نخواهند برد. از سوی دیگر ، عملکرد خواندن افزایش قابل توجهی را تجربه می کند ، بنابراین سرورهای فایل یا وب یا داده های عمومی تحت تأثیر قرار نمی گیرند.
حالت استفاده از RAID 5

سطح چهارم رید 6 RAID :

RAID 6 بسیار شبیه RAID 5 است زیرا داده ها را حذف می کند اما از برابری مضاعف برای نوشتن روی دو درایو استفاده می کند. در راه اندازی RAID 6 ، حداقل به چهار درایو نیاز دارید. اگر هارد دیسک در آرایه RAID 6 خراب شود ، بیش از یک درایو به عنوان پشتیبان خواهید داشت. در حالی که احتمال از دست دادن دو درایو در یک زمان بسیار کم است ، RAID 6 یک لایه امنیتی اضافی اضافه می کند که اگر این اتفاق بیفتد ، داده های شما از بین نخواهند رفت.

حالت استفاده از RAID 6

سطح پنجم رید RAID 10 :

RAID 10 که به طور تصادفی معمولا 10 نامیده نمی شود. مشابه RAID 6 ، از چهار درایو استفاده می کند و ترکیبی از Mirroring RAID 1 و RAID 0 را برای بهره مندی از سرعت و افزونگی به رخ می کشد. اگر راه‌اندازی RAID 10 شما شامل چهار درایو باشد ، دو تا از درایوهای Mirroring پنجاه درصد داده‌ها را نگه می‌دارند ، در حالی که دو درایو دیگر 50 درصد باقی‌مانده را منعکس می‌کنند. اگرچه شما فقط نیمی از درایوها را ظرفیت ذخیره سازی خواهید داشت ، اما RAID 10 قابل اعتمادترین و کم سرعت ترین آرایه در ترکیب است.

حالت استفاده از RAID 10

از رید ها (RAID) به نفع خود استفاده کنید !

اگرچه آرایه های RAID مزایای زیادی دارند ، اما هرگز نباید برای جایگزینی راه حل های مشکلات شما استفاده شوند.

خطای انسانی همچنان ممکن است رخ دهد ، مانند خرابی داده ها ، ویروس ها و سایر مسائل امنیتی. در حالی که RAID بخشی جدایی ناپذیر از بسیاری از راه حل های ذخیره سازی داده است، جایگزین های زیادی برای کاهش ضعف تنظیمات RAID ایجاد شده است.

با این حال ، به عنوان یک روش مقرون به صرفه برای کاهش از دست دادن داده ها با زمان کم یا بدون توقف مفید است و در برخی موارد، افزایش عملکرد بسیار مورد نیاز را فراهم می کند. برای دریافت دامنه و تست سرور ها به سایت وستا سرور مراجعه کنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.