نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت چیست؟ یکی از مهم ترین قدم هایی که برای بهینه کردن سایت و بهبود سئوی سایت می توان برداشت ، ثبت یک سایت مپ در گوگل است. گوگل با داشتن یک سایت مپ  به شکل کامل تر و بهتری می تواند موضوع اصلی سایت را بفهمد. و همین موضوع است که به بهبود سئوی سایت شما کمک بسیاری می کند. در این مطلب هدف ما معرفی و بررسی سایت مپ ها در گوگل است. پس اگر به دنبال این هستید نقشه سایت را درک و نقش موثر ان را در سئو را بفهمید تا اخر این مطلب با ما همراه باشید.

سایت مپ چیست؟

هاست رایگان در وستا سرور

نقشه سایت (Sitemap) چیست؟

نقشه سایت طرحی از وب سایت شما است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا تمام محتوای وب سایت شما را پیدا کنند، بررسی و فهرست کنند. نقشه سایت همچنین به موتورهای جستجو می گوید که کدام صفحات در سایت شما مهم تر از بقیه هستند. این کار بر روی سئوی سایت شما هم تاثیر بسیاری میگذارد. چرا که حتی اگر لینک سازی داخلی در سایت شما ضعیف باشد ، موتور جستجو می تواند صفحه های مهم را شناسایی کند.

به طور کلی هدف از ایجاد یک وبسایت ، نشان دادن محتوای داخل ان به مخاطبین خود است. و این هدف زمانی میسر می شود که خود سایت و محتوای ان برای گوگل قابل خواندن باشد. موتور های جستجو هر روز صفحه های مهم سایت ها را بررسی می کنند. که به این کار اصطلاحا خزیدن گفته می شود. که در این حالت ار لینک سازی داخلی به شکلی درست انجام نشده باشد ، پیدا کردن صفحه های مهم برای موتور های جستجو کار سختی می شود.

 

سرور های اختصاصی ایران در وستا سرور

انواع نقشه سایت

نقشه سایت را می توان به چندین دسته مختلف تقسیم بندی کرد. اما مهم ترین انها که امروزه بیشتر سایت ها از انها استفاده می کنند ، سایت مپ های  HTML و XML  هستند.

 

  • Normal XML Sitemap: رایج ترین نوع سایت مپ است. که به صفحات مختلف وب سایت شما لینک می دهد.
  • video sitemap: به طور خاص برای کمک به Google برای درک محتوای ویدیویی در صفحه شما استفاده می شود.
  • News sitemap: به Google کمک می کند محتوای سایت هایی را که برای Google News تایید شده اند پیدا کند.
  • image sitemap: به گوگل کمک می کند تا همه تصاویر میزبانی شده در سایت شما را پیدا کند.

انواع سایت مپ و پرکاربرد ترین انها

میزبانی وب لینوکس در وستا سرور

سایت مپ HTML

این سایت مپ به زبان نشانه گذاری ابر متن (Hyper Text Markup Language) نوشته می شود. از این زبان نشانه گذاری می توان برای نشان دادن ساختار وب سایت به کاربران استفاده کرد. این سایت مپ به صورت دیداری در اختیار مخاطبین سایت شما قرار می گیرد. که می توانند به کمک ان به قسمت های مختلف سایت دستریی داشته باشند.

کاربر به کمک این مدل از سایت مپ می تواند به صورت خیلی دقیق از صفحه های سایت مطلع شود.

 

سایت مپ XML

سایت مپ XML

سایت مپ XML به زبان نشانه گذاری قابل توسعه (Extensible Markup Language) نوشته شده است. سایت مپ XML برای نشان دادن مطالب سایت به خزنده های موتور جستجو مورد استفاده قرار می گیرد که برای کاربران سایت قابل مشاهده نمی باشد. در واقع موتور جستجو با وجود این نفشه می فهمد که سایت شما چند صفحه دارد. و هر گونه تغییری که در سایت اتفاق می افتد ، توسط این سایت مپ ها به موتور جستجو اطلاع داده می شود. و موتور جستجو بدون هیچ مشکلی می تواند که مطالب سایت شما را بررسی کند. که برای سئوی سایت شما بسیار خوب است.

 

ثبت دامنه داخلی و بین المللی در وستا سرور

چرا نقشه سایت مهم است؟

موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ از نقشه سایت شما برای یافتن صفحات مختلف در سایت شما استفاده می کنند. همان گونه که گوگل می گوید : “اگر صفحات سایت شما به درستی پیوند داده شده باشند، خزنده های وب ما معمولا می توانند بیشتر سایت شما را کشف کنند.”

همچنین چند مورد خاص وجود دارد که نقشه سایت واقعا مفید است.به عنوان مثال، گوگل تا حد زیادی صفحات وب را از طریق پیوندها پیدا می کند. و اگر سایت شما کاملا جدید است و فقط تعداد انگشت شماری بک لینک خارجی دارد، نقشه سایت برای کمک به گوگل برای یافتن صفحات در سایت شما بسیار عالی است.

یا شاید شما یک سایت تجارت الکترونیک با 5 میلیون صفحه را راه اندازی می کنید. اگر شما پیوند داخلی را به طور کامل پیوند دهید و تعداد زیادی لینک خارجی داشته باشید مشکلی ندارید ، اما در غیر این صورت گوگل برای یافتن همه آن صفحات با مشکل مواجه خواهد شد. اینجاست که نقشه های سایت وارد می شوند. که این کار را برای گوگل بسیار راحت می کنند.

 

چگونه سایت مپ بسازیم؟

برای ثبت سایت مپ در گوگل می توان از روش های زیر استفاده کرد

  • ثبت سایت مپ با استفاده از ابزار sitemap سرچ کنسول
  • استفاده از افزونه های مختلف وردپرس مثل افزونه yoast یا All in One Seo Pack
  • فزودن Sitemap: http://example.com/sitemap_location.xml در فایل robots.txt به منظور مشخص نمودن مسیر نقشه سایت

میزبانی وب وردپرس در وستا سرور

سخن پایانی

در این مقاله سایت مپ و نحوه ساخت ان را به شما گفتیم. به یاد داشته باشید که با داشتن یک سایت مپ مناسب می توان سئوی سایت را بهبود بخشید و سرعت ایندکس شدن صفحه ها را افزایش داد. امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.