Net Core. چیست؟

Net Core. چیست؟

Net Core.

تاریخچه

 

NET Core که توسط مایکروسافت توسعه یافته است، در حال حاضر تحت مدیریت .NET Foundation، یک سازمان غیرانتفاعی متن باز، اداره می شود. NET Core به زبان های C# و C نوشته شده و تحت مجوز MIT فعالیت دارد. اولین نسخه، دات نت Core 1.0، در سال 2016 با عملکرد محدود منتشر شد. .NET Core 2.0 در 14 آگوست 2017 منتشر شد. دو فریمورک کلیدی منتشر شده در این نسخه ASP.NET Core 2.0 و Entity Framework Core 2.0 بودند. نسخه های پایدار بعدی، .NET Core 2.1 و 2.2، در ماه می و دسامبر 2018 منتشر شد.

 

بررسی اجمالی NET Core.

Net Core. نسخه جدیدی از NET Framework است که یک پلتفرم توسعه رایگان، متن باز و همه منظوره است که توسط مایکروسافت توسعه و نگهداری می شود.
این برنامه دارای یک چارچوب چند پلتفرمی است که بر روی سیستم عامل های ویندوز، macOS و لینوکس اجرا می شود.
Net Core Framework را می توان برای ساخت انواع برنامه های کاربردی مانند موبایل، دسکتاپ، وب، فضاهای ابری، اینترنت اشیا، یادگیری ماشین، میکروسرویس ها، بازی و غیره استفاده کرد.
Net Core. از صفر و در طول زمان نوشته شده است تا آن را ماژولار، سبک وزن، سریع و فریم ورکی چند پلتفرمی تبدیل می کند. این ها همگی شامل ویژگی های اصلی ای هستند که برای اجرای یک برنامه NET Core لازم است.
ویژگی های دیگر به عنوان بسته های NuGet ارائه شده است که می توانید در صورت نیاز آن را به برنامه خود اضافه کنید.
به این ترتیب، برنامه دات نت سرعت و عملکرد را افزایش می دهد، استفاده از حافظه را کاهش می دهد و نگهداری آن آسان است.نت کور

چرا Net Core.؟

محدودیت‌هایی در NET Framework. وجود دارد. به عنوان مثال، باید از API های دات نت مختلف برای دستگاه های مختلف ویندوز مانند دسکتاپ ویندوز، فروشگاه ویندوز، ویندوز فون و برنامه های وب استفاده کنید. علاوه بر این، چارچوب دات نت یک فریم ورک در سطح ماشین است. هر تغییری که در آن ایجاد می‌شود، همه برنامه‌هایی را که به آن وابسته هستند، تحت تأثیر قرار می گیرند.

امروزه، داشتن یک برنامه کاربردی که در همه دستگاه‌ها اجرا می‌شود، رایج است. یک بک اند در وب سرور، بخش فرانت اند در ویندوز دسکتاپ، وب و برنامه های تلفن همراه برای مصرف کنندگان. بنابراین، نیاز به یک چارچوب واحد وجود دارد که در همه جا کار کند.
بنابراین، با توجه به این موضوع، مایکروسافت NET Core را ایجاد کرد. که هدف اصلی این است که فریم ورک دات نت متن باز و سازگار با پلتفرم های مختلف باشد که بتوان از آن در انواع مختلف دستگاه های عمودی، از مرکز داده گرفته تا دستگاه های لمسی استفاده کرد.

پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی

دات نت برای پشتیبانی از چندین زبان برنامه نویسی طراحی شده است. زبان‌های C#، F# و Visual Basic توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شوند و با همکاری انجمن طراحی شده‌اند.
سی شارپ یک زبان برنامه نویسی مدرن، شی گرا و ایمن است. این زبان ریشه در خانواده زبان های C دارد و برای برنامه نویسان C، C++، Java و JavaScript آشنا خواهد بود.
F# یک زبان برنامه نویسی قابل همکاری برای نوشتن کدهای مختصر، قوی و عملکردی است. برنامه نویسی F# داده گرا است، جایی که کد ها شامل تبدیل داده ها با توابع هستند.
Visual Basic از نحو پرمخاطب تری استفاده می کند که به زبان عادی انسان نزدیک تر است. برای افرادی که تازه وارد حوضه برنامه نویسی می شوند، می تواند زبان ساده تری برای یادگیری باشد.
نت کور

ویژگی های NET Core.

ویژگی‌های کلیدی نت کور شامل متن باز بودن ، چند پلتفرمی، مدرن، انعطاف‌پذیری، سبک وزن، سریع، قابل اشتراک‌گذاری و ساخته شده برای توسعه نرم‌افزار در آینده است.

نت کور رایگان و متن باز است.

پلتفرم نت کور رایگان و متن باز است. پروژه کد منبع  نت کور در Github در دسترس است. هر توسعه دهنده ای می تواند در توسعه نت کور شرکت کند. امروزه هزاران توسعه‌دهنده فعال در توسعه نت کور  شرکت می‌کنند که در حال بهبود ویژگی‌ها، اضافه کردن ویژگی‌های جدید، و رفع اشکالات و مشکلات هستند.

نت کور توسط یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی به نام بنیاد دات نت مدیریت می شود. بیش از 60000 توسعه دهنده و 3700 شرکت در اکوسیستم دات نت مشارکت دارند.

نت کور چند پلتفرمی است.

NET Core از سیستم عامل های Windows، macOS و Linux پشتیبانی و اجرا می شود. NET Core در معماری هایی از جمله x64، x86 و ARM سازگار است.

مجموعه ها و کتابخانه ها را می توان وارد آن کرد و در چندین پلتفرم استفاده کرد. مجموعه ها و کتابخانه ها با استفاده از یکی از زبان های دات نت، C#، VB.NET یا F# ساخته شده اند.

نت کور قابل اشتراک گذاری است.

NET Core از یک مدل های API سازگار نوشته شده در NET Standard استفاده می کند که برای همه برنامه های NET مشترک است. یک API یا کتابخانه یکسان را می توان با چندین پلتفرم در چندین زبان استفاده کرد.

نت کور مدرن است.

برخلاف برخی از فریم ورک‌های قدیمی، نت کور برای رفع نیازهای مدرن امروزی، از جمله سازگاری با موبایل، ساختار آن در همه جا، مقیاس‌پذیر و کارایی بالا طراحی شده است. نت کور برای ساخت برنامه هایی طراحی شده است که انواع دستگاه ها، از جمله اینترنت اشیا و کنسول های بازی را هدف قرار می دهند.

نت کور سریع است.

NET Core 3.0 سریع است. در مقایسه با .NET Framework و .NET Core 2.2 و نسخه های قبلی، .NET Core 3.0 بسیار سریع است. نت کور بسیار سریعتر از سایر فریمورک های سمت سرور مانند Java Servlet و Node.js است.

نت کور سبک است.

NET Core سبک وزن است. نت کور می تواند در برنامه شما گنجانده شود یا در کنار کاربر، در سراسر دستگاه یا روی سرور نصب شود. هسته دات نت را می توان در Docker containers مستقر کرد.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.